Ketoprofen-VERTEX
Ketoprofen-VERTEX: instrucțiuni de utilizare și recenzii
- 1. Eliberați forma și compoziția
- 2. Proprietăți farmacologice
- 3. Indicații de utilizare
- 4. Contraindicații
- 5. Metoda de aplicare și dozare
- 6. Efecte secundare
- 7. Supradozaj
- 8. Instrucțiuni speciale
- 9. Aplicarea în timpul sarcinii și alăptării
- 10. Utilizare în copilărie
- 11. În caz de afectare a funcției renale
- 12. Pentru încălcări ale funcției hepatice
- 13. Utilizare la vârstnici
- 14. Interacțiuni medicamentoase
- 15. Analogi
- 16. Termeni și condiții de stocare
- 17. Condiții de eliberare de la farmacii
- 18. Recenzii
- 19. Preț în farmacii
Denumire latină: Ketoprofen-VERTEX
Cod ATX: M02AA10
Ingredient activ: ketoprofen (Ketoprofen)
Producător: JSC "VERTEX" (Rusia)
Descriere și actualizare foto: 28.07.2020
Prețurile în farmacii: de la 112 ruble.
Cumpără

Ketoprofen-VERTEX este un medicament antiinflamator nesteroidian (AINS) pentru uz extern de acțiune anestezică, antipiretică și antiinflamatoare.
Eliberați forma și compoziția
Forma de dozare - gel pentru uz extern: o nuanță omogenă incoloră sau galben deschis masă vâscoasă transparentă cu sau fără opalescență și bule de aer, cu un miros specific slab de etanol (30 sau 50 g fiecare în tuburi de aluminiu, într-o cutie de carton 1 tub și instrucțiuni privind utilizarea Ketoprofen-VERTEX).
Compoziție pentru 1000 mg gel (25 mg / 50 mg):
- substanță activă: ketoprofen - 25/50 mg;
- componente auxiliare: propilen glicol - 100/100 mg; etanol (alcool etilic) 95% - 150/150 mg; carbomer - 10/13 mg; trolamină (trietanolamină) - 32/52 mg; clorură de benzalconiu (soluție 50%; în termeni de 100%) - 1/1 mg; apă purificată - până la 1000/1000 mg.
Proprietăți farmacologice
Farmacodinamica
Componenta activă a gelului Ketoprofen-VERTEX este ketoprofenul (acid 3-benzoil-alfa-metilbenzilacetic), unul dintre cei mai eficienți inhibitori neselectivi ai ciclooxigenazelor (COX) 1 și 2. În plus, inhibă activitatea bradikininei și lipoxigenazei; stabilizează membranele lizozomilor, prevenind eliberarea enzimelor implicate în reacțiile inflamatorii.
Principalele proprietăți farmacologice ale ketoprofenului sunt: analgezic pronunțat, antipiretic și antiinflamator.
Ketoprofen-VERTEX nu are un efect negativ asupra stării cartilajului suprafețelor articulare.
Farmacocinetica
- absorbție: absorbția percutanată a AINS locale, inclusiv ketoprofen, depinde atât de proprietățile fizice, cât și chimice ale componentelor auxiliare ale gelului; biodisponibilitatea relativă a ketoprofenului atunci când este utilizată extern este de aproximativ 5% comparativ cu administrarea orală; Ketoprofen-VERTEX acționează în principal local, nu are efect sistemic;
- distribuție: ketoprofenul se leagă în principal de proteinele plasmatice (până la 99%); pătrunde în țesutul subcutanat, țesuturile periarticulare și lichidul sinovial, unde este prezent în concentrații terapeutice semnificative; conținutul de ketoprofen din sânge rămâne însă nesemnificativ. După aplicarea topică a gelului, se observă concentrația maximă de ketoprofen în plasmă după 6 ore. Efectul terapeutic în țesuturi durează până la 12 ore;
- metabolismul și excreția: substanța este metabolizată în ficat cu formarea conjugatelor, care sunt excretate mai ales de rinichi. Metabolismul său nu este afectat de vârsta pacientului, de prezența cirozei hepatice sau de insuficiența renală severă. Ketoprofenul este excretat treptat în urină.
Indicații de utilizare
Ketoprofen-VERTEX este utilizat pentru terapia simptomatică în următoarele condiții:
- osteoartrita de localizare variata;
- Sindromul Reiter (artrita reactivă);
- bursită, periartrită, tendonită, nevralgie, mialgie, radiculită;
- leziuni ale aparatului locomotor (inclusiv leziuni sportive), vânătăi / entorse musculare și ligamentare, rupturi ale tendoanelor și ligamentelor musculare.
Gelul este aplicat pentru a reduce durerea și inflamația în momentul aplicării; nu are niciun efect asupra progresiei bolii de bază.
Contraindicații
Absolut:
- încălcarea integrității pielii la locul de aplicare a gelului (acnee, eczeme, dermatită plângătoare, răni deschise sau infectate);
- o istorie a reacțiilor de hipersensibilitate a pielii la radiațiile ultraviolete (UV);
- efectul radiațiilor ultraviolete (inclusiv contactul cu pielea prin lumina solară indirectă și bronzare artificială într-un solar) pentru întreaga perioadă de tratament și alte 2 săptămâni după oprirea terapiei medicamentoase;
- o istorie de hipersensibilitate a pielii la produsele de protecție solară și la produsele de parfumerie;
- al treilea trimestru de sarcină;
- perioada de alăptare (din cauza lipsei de date privind excreția ketoprofenului în laptele matern);
- copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani;
- triadă Fernand-Vidal completă sau incompletă, inclusiv rinosinuzită polipozică recurentă, astm bronșic și intoleranță la acidul acetilsalicilic sau alte AINS (inclusiv antecedente);
- hipersensibilitate la acid tiaprofenic, salicilați, alte AINS și fenofibrat;
- a stabilit o sensibilitate individuală crescută la ketoprofen sau la componentele auxiliare ale gelului.
Cu prudență, după consultarea unui medic și sub supravegherea acestuia, gelul Ketoprofen-VERTEX trebuie utilizat la pacienții cu insuficiență hepatică / renală, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, boli de sânge, astm bronșic, insuficiență cardiacă cronică, porfirie hepatică în stadiul acut, precum și în primul și al doilea trimestru de sarcină.
Ketoprofen-VERTEX, instrucțiuni de utilizare: metodă și dozare
Gelul Ketoprofen-VERTEX este destinat utilizării externe.
Pe pielea din zona de inflamație sau durere, aplicați un strat subțire dintr-o cantitate mică de gel (o bandă lungă de 3-5 cm) și frecați ușor. Frecvența de aplicare a medicamentului este de 1-2 ori pe zi. Dozajul este selectat în conformitate cu zona zonei afectate.
Conținutul de ketoprofen în 2-4 g de gel (corespunde unei lungimi a benzii de 5-10 cm):
- gel 2,5% - 50-100 mg;
- gel 5% - 100-200 mg.
Doza maximă de ketoprofen utilizată extern este de 200 mg pe zi: 2,5% gel - 8 g, 5% gel - 4 g.
Nu se recomandă aplicarea gelului sub un pansament ocluziv. Nu utilizați Ketoprofen-VERTEX mai mult de 14 zile fără a consulta un medic. Dacă pierdeți timpul procedurii, gelul se aplică la următoarea oră programată, nu este nevoie să dublați doza.
Ketoprofen-VERTEX poate fi combinat cu alte forme de dozare care conțin ketoprofen: capsule, tablete, supozitoare rectale, soluție pentru administrare intramusculară.
Efecte secundare
Incidența reacțiilor adverse este clasificată în conformitate cu recomandările OMS (Organizația Mondială a Sănătății): foarte des - nu mai puțin de 0,1; adesea - de la 0,01 la 0,1; rareori - de la 0,001 la 0,01; rar - de la 0,0001 la 0,001; foarte rar - mai puțin de 0,0001, inclusiv mesaje individuale; cu frecvență necunoscută - nu este posibil să se stabilească frecvența din datele disponibile.
Cu aplicarea externă a gelului Ketoprofen-VERTEX, se pot dezvolta următoarele efecte secundare din sisteme și organe:
- sistemul imunitar: cu o frecvență necunoscută - reacții de hipersensibilitate, incluzând edemul Quincke (angioedem) și șocul anafilactic;
- tractul gastro-intestinal: foarte rar - sângerări gastro-intestinale, ulcer peptic, diaree;
- piele și grăsime subcutanată: rareori - reacții cutanate locale (eczeme, eritem, mâncărime, arsură); rar - urticarie, reacții de fotosensibilitate. În cazuri rare, s-au raportat reacții mai severe - eczeme buloase sau filctenulare, care se pot răspândi dincolo de zona de aplicare a gelului, precum și capătă un caracter generalizat;
- rinichi și căile urinare: foarte rar - deteriorarea funcției renale la pacienții cu insuficiență renală cronică.
Apariția efectelor secundare enumerate sau dezvoltarea oricăror reacții negative nedescrise mai sus necesită întreruperea utilizării Ketoprofen-VERTEX și o consultație medicală.
Supradozaj
Atunci când este utilizat extern, este puțin probabil ca o supradoză de ketoprofen. Dacă gelul se aplică într-o cantitate care depășește semnificativ cantitatea recomandată, pielea este spălată bine sub apă curentă.
Ingerarea gelului poate contribui la dezvoltarea efectelor secundare nedorite sistemice. În acest caz, se recomandă efectuarea unei terapii simptomatice și de susținere, similară cu cea efectuată în cazul unei supradoze de forme orale de ketoprofen.
Instrucțiuni Speciale
Este important să evitați administrarea gelului pe pielea din jurul ochilor, pe suprafața ochiului, pe membranele mucoase.
În cazul apariției reacțiilor cutanate, inclusiv ca urmare a utilizării comune cu produse de protecție solară și produse cosmetice, care includ octocrilen, terapia trebuie oprită imediat.
Cu astm bronșic în combinație cu rinosinuzită recurentă polipă, pacienții prezintă un risc crescut de a dezvolta reacții alergice la utilizarea acidului acetilsalicilic și / sau a altor AINS.
Pentru a reduce probabilitatea de a dezvolta fotosensibilizare, se recomandă protejarea zonelor pielii tratate cu gel de expunerea la UV cu îmbrăcăminte pe toată durata terapiei și încă două săptămâni după oprirea aplicării gelului.
Durata recomandată a terapiei nu trebuie depășită, deoarece în timp riscul de a dezvolta dermatită de contact și reacții de fotosensibilizare crește.
După fiecare aplicare a gelului, ar trebui să vă spălați bine mâinile.
Influența asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe
Nu există date despre efectul negativ al Ketoprofen-VERTEX asupra capacității de a crește concentrația de atenție și viteza reacțiilor psihomotorii ale pacientului.
Aplicare în timpul sarcinii și alăptării
Evaluarea siguranței utilizării externe a ketoprofenului la femeile gravide nu a fost efectuată. În primul și al doilea trimestru de sarcină, ketoprofenul trebuie evitat. Este interzisă utilizarea Ketoprofen-VERTEX în al treilea trimestru de sarcină, deoarece toți inhibitorii prostaglandin sintetazei, inclusiv ketoprofenul, pot avea un efect toxic asupra rinichilor, plămânilor și inimii fătului. La sfârșitul sarcinii, AINS pot crește timpul de sângerare la mamă și bebeluș și pot întârzia travaliul.
Nu se știe cu siguranță dacă ketoprofenul este eliberat în timpul alăptării și, prin urmare, nu se recomandă utilizarea medicamentului în timpul alăptării.
Utilizare pediatrică
Este contraindicat utilizarea gelului Ketoprofen-VERTEX pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
Cu funcție renală afectată
Cu prudență, după consultarea unui specialist, Ketoprofen-VERTEX este utilizat în caz de afectare a funcției renale.
Pentru încălcări ale funcției hepatice
Cu prudență, după consultarea cu un specialist, Ketoprofen-VERTEX este utilizat pentru afectarea funcției hepatice și exacerbarea porfiriei hepatice.
Utilizare la vârstnici
Nu există instrucțiuni speciale pentru utilizarea medicamentului pentru tratamentul pacienților vârstnici.
Interacțiuni medicamentoase
Utilizarea externă a ketoprofenului sub formă de gel poate crește eficacitatea medicamentelor care provoacă fotosensibilitate.
Cu utilizarea simultană a anticoagulanților cumarinici, este necesară monitorizarea regulată a INR (raportul internațional normalizat).
La fel ca alte AINS, ketoprofenul este capabil să inhibe excreția metotrexatului, crescând astfel toxicitatea acestuia.
Interacțiunea cu utilizarea externă a ketoprofenului cu alte medicamente / preparate și efectul asupra excreției acestora nu sunt semnificative clinic.
Analogi
Analogii Ketoprofen-VERTEX sunt Artrum, Artrozilen, Bystrumgel, Bystrum Forte, Valusal, Ketonal, Ketoprofen, Pentalgin Extra-Gel, Febrofid, Fastum, Flexen etc.
Termeni și condiții de stocare
A se păstra la o temperatură care nu depășește +25 ° C. A nu se lasa la indemana copiilor.
Perioada de valabilitate este de 2 ani.
Condiții de distribuire de la farmacii
Disponibil fără prescripție medicală.
Recenzii despre Ketoprofen-VERTEX
Potrivit recenziilor, Ketoprofen-VERTEX este un calmant local eficient al durerii cu efect rapid. Ameliorează bine durerile articulare și musculare, ameliorează inflamația țesuturilor externe. Gelul este ieftin, are o consistență plăcută, practic inodor, se absoarbe rapid și nu lasă urme pe haine.
Dezavantajele includ tuburi din metal, deoarece atunci când gelul este stors și apoi partea deja goală a tubului este răsucită, acesta se rupe și gelul curge prin fisuri. De asemenea, indică o serie de contraindicații care limitează utilizarea Ketoprofen-VERTEX. În cazuri izolate, se constată o lipsă completă de acțiune terapeutică.
Preț pentru Ketoprofen-VERTEX în farmacii
Prețul estimat al Ketoprofen-VERTEX:
- gel pentru uz extern 2,5%: tub 30 g - de la 79 ruble; tub 50 g - de la 189 la 275 ruble;
- gel pentru uz extern 5%: tub 30 g - de la 179 la 250 de ruble; tub 50 g - de la 183 la 289 ruble.
Ketoprofen-VERTEX: prețuri în farmaciile online
Numele medicamentului Preț Farmacie |
Ketoprofen-vertex gel pentru uz extern 2,5% tub 30g 112 RUB Cumpără |
Ketoprofen-VERTEX gel pentru uz extern 5% 30g (tub) 179 r Cumpără |

Maria Kulkes Jurnalist medical Despre autor
Educație: Prima Universitate de Medicină de Stat din Moscova numită după I. M. Sechenov, specialitatea „Medicină generală”.
Informațiile despre medicament sunt generalizate, furnizate numai în scop informativ și nu înlocuiesc instrucțiunile oficiale. Automedicația este periculoasă pentru sănătate!