Gripex
Instructiuni de folosire:
- 1. Eliberați forma și compoziția
- 2. Indicații de utilizare
- 3. Contraindicații
- 4. Mod de administrare și dozare
- 5. Efecte secundare
- 6. Instrucțiuni speciale
- 7. Interacțiuni medicamentoase
- 8. Analogi
- 9. Termeni și condiții de stocare
- 10. Condiții de eliberare de la farmacii

Gripex este un remediu pentru eliminarea simptomelor răcelii și infecțiilor respiratorii acute.
Eliberați forma și compoziția
Gripex este produs sub formă de tablete cilindrice plate, de la alb cu o nuanță gălbuie la alb, cu risc pe o parte și șanț pe ambele părți (12 comprimate într-un blister din folie de PVC / aluminiu, 1 sau 2 blistere într-o cutie de carton).
Ingrediente active într-o tabletă:
- paracetamol - 325 mg (se pune luând în considerare excesul - 370,14 mg);
- clorhidrat de pseudoefedrină - 30 mg (luat în considerare excesul - 30,75 mg);
- bromhidrat de dextrometorfan monohidrat (în termeni de bromhidrat de dextrometorfan) - 10 mg (calculat cu un exces de 10,25 mg).
Excipienți în 1 comprimat:
- celuloză microcristalină - 90,86 mg;
- amidon de porumb pregelatinizat - 63 mg;
- croscarmeloza de sodiu - 15 mg;
- acid stearic - 12 mg;
- stearat de magneziu - 6 mg;
- dioxid de siliciu coloidal - 2 mg.
Indicații de utilizare
Medicamentul este utilizat pentru a trata simptomele răcelii.
Contraindicații
Nu se recomandă administrarea Gripex cu hipersensibilitate la componentele medicamentului (paracetamol, dextrometorfan, pseudoefedrină).
Nu utilizați medicamentul în caz de afectare severă a funcției renale sau hepatice, boli coronariene severe (inclusiv angina pectorală) sau hipertensiune arterială, copii cu vârsta sub 12 ani.
Administrarea simultană a Gripex cu medicamente care conțin antidepresive și medicamente pentru tratamentul bolii Parkinson este contraindicată.
Nu luați fără prescripția medicului pentru boli tiroidiene, creșterea presiunii intraoculare, tulburări urinare asociate cu hiperplazie de prostată, diabet zaharat.
Gripex nu trebuie administrat simultan cu inhibitori de monoaminooxidază (MAO) și, de asemenea, la două săptămâni după terminarea aportului lor.
Cu precauție, Gripex este utilizat pentru deficitul de glucoză-6-fosfat dehidrogenază, sindromul Gilbert, la pacienții vârstnici, precum și la pacienții cu boli de sânge, în special formele severe de anemie.
Medicamentul trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu alcoolism, precum și la pacienții debilitați și slăbiți.
Mod de administrare și dozare
Gripex este indicat pentru administrare orală.
Adulților și copiilor cu vârsta peste 12 ani li se prescriu 1-2 comprimate de cel mult 4 ori pe zi, cu un interval între doze de cel puțin 4 ore. Durata consumului de medicamente nu este mai mare de 3-5 zile.
Efecte secundare
Atunci când sunt utilizate în dozele recomandate, reacțiile adverse sunt extrem de rare.
- uneori (mai mult de 0,1%, dar mai puțin de 1%): gură uscată, greață, iritabilitate, somnolență, agitație;
- rar (mai mult de 0,01%, dar mai puțin de 0,1%): tahicardie, anemie, trombocitopenie, hipertensiune arterială, amețeli, dureri epigastrice, agranulocitoză, reacții alergice (mâncărime, urticarie, erupție cutanată, edem Quincke).
Cu utilizarea prelungită în doze mari, sunt posibile efecte hepatotoxice, anemie aplastică, pancitopenie, anemie hemolitică, nefrotoxicitate (nefrită interstițială, colici renale, necroză capilară).
Instrucțiuni Speciale
Nu trebuie să luați medicamentul mai mult de 5 zile fără prescripția medicului.
Dacă nu există nicio îmbunătățire, trebuie să solicitați sfatul unui specialist.
Nu se recomandă depășirea dozei indicate.
În timpul utilizării Gripex, trebuie să vă abțineți de la consumul de alcool.
Interacțiuni medicamentoase
Pacientul trebuie să-și informeze medicul curant despre orice medicamente utilizate, în special cele care conțin metoclopramidă, warfarină, colestiramină, domperidonă.
Administrarea simultană a Gripex cu medicamente antiepileptice, barbiturice, cloramfenicol, rifampicină, metildopa, dihidroergotamină, fluoxetină sau haloperidol este inadmisibilă.
Nu trebuie să luați Gripex în același timp cu alte medicamente care conțin paracetamol.
Atunci când este utilizat simultan cu inhibitori MAO, este posibilă dezvoltarea unei crize hipertensive.
Analogi
Analogul Gripex este Gripand.
Termeni și condiții de stocare
A se păstra într-un loc uscat, la îndemâna copiilor, la o temperatură de 10-30 ° C.
Perioada de valabilitate este de 3 ani.
Condiții de distribuire de la farmacii
Disponibil fără prescripție medicală.
Informațiile despre medicament sunt generalizate, furnizate numai în scop informativ și nu înlocuiesc instrucțiunile oficiale. Automedicația este periculoasă pentru sănătate!